Mark-kariéra

31. července 2012 v 16:19 | problemek |  Mark Webber
Mark se narodil 27 srpna 1976 v australském Queanbeyanu(Nový Jižní Wales).Jeho otec prodával motocykly,takže Mark k závodění nikdy daleko.Jeho prvním sportem však bylo rugby.Později začčal Mark závodit na motorkách,ale zanedlouho se přesunul na čtyři kola,a to až ve věku 15-ti let.
Jeho první formulovou kategorií byla australská Formule Ford.Odsud se přesunul do mezinárodní Formule Ford Festival a Formule 3.Zde nebyl moc úspěšný a tak se přesunul do závodů sportovních vozů FIA GT.V této kategorii se stal vícemistrem.


V roce 2000 se opět vrátil k Formulím,tentokrát do Formule 3000.Tenro rok působil také jako testovací jezdec u týmu Arrows.O rok později se stal vícemistrem Formule 3000 a to mu přineslo závodní sedačku ve formuli 1.
Pro rok 2002 získal závodní sedačku u nejslabšího týmu Minardi.Do prvního závodu se kvalifikoval až jako osmnáctý,v závodě ale dojel na pátém místě.V sezoně sice už další body nevyjel,ale i tento úspěch zajistil Markovi pro příští rok lepší tým.
V letech 2003 a 4 závodil Mark pro Jaguar Racing.V techto letech však byly nejlepšími výsledky šestá místa a celkově Mark skončil 10 a třináctý v celkovém pořadí.Z Jaguaru nakonec Mark předčasně odešel do týmu Wiliams.
V prvním roce u Wiliamsu si Mark dojel pro své první podium v kariéře.Bylo to v Monaku a třetí místo.Poté však nastala smolná šňúra,která téměř bez přestávky pokračovala až do konce roku.Mark skončil celkově na 10.místě a označil sezonu za flusrující.
Druhý rok u Wiliamsu si mark opět v Monaku vyjel nejlepší kvalifikační výsledek v kariéře,když startoval z první řady spolu s Michaelem Schumacherem.Ze závodu jej však vyřadily technické problémy.Série nedokončených závodů pokračovala a Mar už poté bodoval jenom jednou.Nakonec skončil čtrnáctý.Skončila i jeho smlouva s Wiliamsem.
V roce 2007 si na radu svého manažera sehnal angažmá u Red Bull Racingu.V deštivé VC Evropy si zde vyjel druhé podium v kariéře(opět třetí místo).Ve velké ceně Japonska jezdil na druhém místě ale zezadu do něj narazil sebastian Vettel(:D :D :D)a oba museli odstoupit.P tomto incidentu mu byla přiřčena přezdívka největší smolař v moderní F1.Celkově skončil 12.
V roce 2008 měl Red Bull smolnou sezonu,skončil až za svou juniorkou Torro Rosso.Markovým nejlepším výsledkem bylo páté místo a celkově skončil jedenáctý.
Na rok 2009 se Red Bull rozhodl dosadin na post Webberova kolegy Sebastiana Vettela.Monopost RB5 se ukázal jako jediná konkurence týmu Brawn GP a mar v tomto roce vyhrál dvakrát,v Německu a Brazílii a celkově skončil čtvrtý.
V roce 2010 byl Mark hodně dlouho horkým kandidátem na titul,přestože Red Bull dával přednost jeho týmovému kolegovi.Po vítězství ve VC Velké Británie hlásil Webber do rádia:Not bad for number two driver.T odefinitivně rozházelo vztahy s jeho týmovým kolegou Vettelem.I přes čtyři vyhrané ceny na konci sezony nedokázal držet tempo s ostatními jezdci a po smolném závodě v Abú Dhábí se propadl na třetí místo celkového pořadí.
Další rok vě většině závodů koukal na zadek Vettelovi.I v této sezoně na sebe však upozornil například jízdou z 18 místa na třetí při velké ceně Číny.Tento rok však Mar vyhál pouze velkou cenu Brazílie po Vettelových problémech s převodovkou.Díky tomuto vítězství se však opět dostal před Fernanda Alonsa na třetí místo celkového pořadí.
Letos je zatím druhý po dvou vítězných velkých cenách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama