Jenson-kariéra

31. července 2012 v 20:59 | problemek |  Jenson Button
Jenson se narodil 19.ledna 1980 ve Velké Británii.Jeho otec jezdil rallycros,tak měl malý Jenson odmala k závodění blízko.Poprvé závodil na motokárách v osmi letech a hned vyhrál všech 34 závodů a získal titul.Další skvělé výsledky v jiných motokárových kategoriích mu zajistily místo ve Formuli 1.
V Britské Formuli Ford si JB vyjel titul hned ve svém prvním roce.Vyhrál také Formuli Ford Festival a zajistil si i test monopostu McLaren F1.

Ve Formuli 3 obsadil celkově třetí příčku díky třem prvním místům.Tento rok také testoval pro tým McLaren a Prost.Díky tomu si jej všiml tým Wiliams anabídl mu místo pro příští sezonu.
První sezonu ve Formuli 1 obsadil nejlépe čtvrtou příčku a osmou v celkovém pořadí
Další sezonu měl stále smlouvu s Wiliamsem,ale závodil za nekonkurenceschopný Benneton.Jenson bodoval pouze jednou a celkově obsadil 17 místo.
Druhá sezona za Benneton,který už byl přejmenován na Renault,nebyla tak tragická,JB si téměř dojel pro své první podium ale po poškození zavěšení kola dojel až čtvrtý.Čtvrtý dojel také v Brazílii.Celkově skončil sedmý,ale i tak se jej Briatore rozhodl vyměnit za testovacího pilota Fernanda Alonsa.
Na další sezonu se Jenson rozhodl přestoupi k BAR.Navzdory oččekávání dokázal předčit svého týmového kolegu,bývalého mistra světa Jacquese Vilneveuva.JB ale v průběhu sezony havaroval a musel vynechat GP Itálie.I přes slušné výsledky Jenson stále nedokázal vystoupit na podium a jeho nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo.Celkově skončil na devátém místě.
V další sezoně tým BAR-Honda zaznamenal vzestup a jenson se poprvé podíval na podium v Malajsii.Poté se na podium ještě několikrát podíval,dopomohl týmu k druhému místu v poháru konstruktérů a sám dokončil sezonu na třetím místě za dvojicí Ferrari.Vytoužený nejvyšší stupínek mu ale stále unikal.
V sezoně 2005 však tým BAR ztrácel.Z GP San Marina byl diskvalifikován a dostal zákaz sstartovat na další dvě velké ceny.Jenson získal v sezoně dvě pp ale ani jedno nedokázal přeměnit ve vytoužené vítězství.Nejlepším umístěním v této sezoně bylo třetí místo.Celkově byl devátý.
Před začátkem další sezony tým BAR definitivně odkoupila Honda.Jenson tedy závodil za Honda Racing F1.Sezona byla pro Jensona dobrá i špatná.Vyhrál svou první velkou cenu,po 113 startech v Maďarsku.Zároveň jej také trápily všechny různé technické problémy.Také přidal dvě třetí místa a celkově skončil na šestém místě.
Další sezonu bodoval pouze třikrát,nejlépe dojel pátý v Číně.Celkově skončil patnáctý a nováček Hamilton v McLarenu mu sebral post nejlepšího Britského jezdce.
Sezona 2008 dopadla ještě hůř než ta předchozí,jenson bodoval pouze jednou ve Španělsku a skončil až osmnáctý.
Před začátkem další sezony se Honda přejmenovala na BrawnGP.Tým totiž koupil její předchozí šéf Ross Brawn.Nástup týmu byl úplně fantastický,nikdo takovou dominanci nečekal.Jenson vyhrál první dva závody,v Číně skončil třetí a v dalších čtyřech závodech už naprosto dominoval.Z tohoto náskoku těžil druhou polovinu sezony,na podium se podíval ještě dvákrát,nebodoval pouze jednou za celou sezonu a dva závody před koncem získal titul mistra světa před Sebastianem Vettelem.
Na sezonu 2010 podepsal s McLarenem,i když Ross Brawn nabídl více peněz.Jenson své rozhodnutí zdůvodnil tím,že závodit po boku Lewise Hamiltone je pro něj výzva,důležitější než peníze.Jenson vyhrál dva závody a z boje o titul vypadl až pár závodů před koncem sezony.I díky jeho výsledkům porazil McLaren Ferrari v poháru konstruktérů.
Rok 2011 strávil většinou za zakem Sebastiana Vettela,vyhrál však tři závody a stal se vícemistrem světa.
Letos je zatím na sedmém místě s jedním vyhraným závodem.